14 Μαΐ 2019

Πατριάρχης Σερβίας Ειρηναίος: Αν αποκηρύξουμε το Κοσσυφοπέδιο θα έχουμε την κατάρα του Αγίου Λαζάρου

Οι ηγέτες του σερβικού λαού στο Πατριαρχείο
«Η Σερβία δεν πρέπει να εγκαταλείψει το θέμα του Κοσσυφοπεδίου, γι΄ αυτό ο σερβικός λαός πρέπει να έχει ενότητα και όχι διαιρέσεις που ενθαρρύνουν τους εχθρούς» – δήλωσε σήμερα ο Πατριάρχης Σερβίας κ. Ειρηναίος.

Επίσης ο Προκαθήμενος της Εκκλησίας της Σερβίας, ανέφερε ότι «το Κόσσοβο είναι μια σοβαρή πληγή για την Σερβία».
«Η ιερή σερβική γη δεν μπορεί να αρθεί, καθώς αυτό θα επιφέρει την κατάρα του Αγίου Πρίγκιπα Λαζάρου και των μαρτύρων του Κοσσυφοπεδίου. Ο πόνος όλων όσων έχουν πεθάνει σ΄ αυτή την ιερή γη, θα πέσει πάνω μας και θα είναι κατάρα για εμάς» – πρόσθεσε χαρακτηριστικά ο Πατριάρχης Σερβίας.
Σε άλλο σημείο ο Πατριάρχης Ειρηναίος υπογράμμισε ότι δεν ελπίζει στους ανθρώπους, αλλά στη δύναμη και την βοήθεια του Θεού και των Αγίων του Κοσσόβου.
Η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Σερβίας συνεδρίασε κεκλεισμένων των θυρών, παρουσία του Προέδρου της Σερβίας κ. Αλεξάνταρ Βούτσιτς.
Лидери српског народа у Патријаршији\
Πατριάρχης Σερβίας: ''Ο Πρόεδρος Βούτσιτς αγωνίζεται ηρωικά για το Κοσσυφοπέδιο''
Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η συνάντηση της Σερβικής Εκκλησίας με τον Πρόεδρο της Σερβίας Αλεξάνταρ Βούτσιτς και τον Πρόεδρος της Δημοκρατίας Σέρπσκα της Βοσνίας Ερζεγοβίνης, Μίλοραντ Ντόντικ.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο Πατριαρχικό Μέγαρο του Βελιγραδίου, μετά από επίσημη πρόσκληση του Πατριάρχη Σερβίας κ. Ειρηναίου.
Να αναφερθεί ότι η συνάντηση διήρκεσε δύομιση ώρες, και τα θέματα που συζητήθηκαν αφορούσε το θέμα του Κοσσόβου και της Μετόχια, καθώς και τις σχέσεις Κράτους - Εκκλησίας.
Μετά το πέρας της συνάντησης ο Πατριάρχης και οι δύο Πρόεδροι, έκαναν δηλώσεις στους δημοσιογράφους εντός του Πατριαρχικού Μεγάρου.
"Μιλήσαμε με τον αγαπητό Πρόεδρο μας, για δύομισι ώρες και δώσαμε ιδιαίτερη προσοχή στο θέμα του Κοσσυφοπεδίου. Είμαστε πεπεισμένοι ότι η κατάσταση είναι δύσκολη και ότι είναι αβέβαιο πως θα λυθεί αυτό το πρόβλημα" - δήλωσε ο Πατριάρχης Ειρηναίος.
Επίσης ο Πατριάρχης πρόσθεσε: "Θα αγωνιστούμε και ελπίζουμε στον Θεό να τα καταφέρουμε. Ο Πρόεδρος μας, αγωνίζεται ηρωικά για το Κοσσυφοπέδιο και δεν έχω καμία αμφιβολία για τις καλές του προθέσεις. Θαυμάζω και τον τρόπο με τον οποίο προσεύχεται στον Θεό να του δώσει δύναμη, ώστε να πράξει το καλύτερο".
Μετά τον Πατριάρχης τον λόγο έλαβε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας της Βοσνίας Ερζεγοβίνης, Μίλοραντ Ντόντικ, ο οποίος μεταξύ άλλων δήλωσε ότι "ο σημερινός διάλογος ήταν πολύ χρήσιμος. Χωρίς όμως, όλους τους Σέρβους στο πλευρό μας, αυτό το σημαντικό θέμα του Κοσσυφοπεδίου δεν μπορεί να λυθεί".
"Είναι σημαντικό να καταλήξουμε σε μια τελική συμφωνία και να διατηρήσουμε τον διάλογο, ο οποίος πρέπει να διεξάγεται δημόσια" πρόσθεσε ο Μίλοραντ Ντόντικ.
Ο Πρόεδρος της Σερβίας κ. Βούτσιτς από την πλευρά του, έκανε λόγο για έναν ειλικρινή διάλογο, παρότι μερικοί Επίσκοποι δεν συμφωνούσαν.
"Μιλήσαμε ανοιχτά και με ειλικρίνεια. Η Εκκλησία έχει τις δικές τις απόψεις, τις οποίες πρέπει να ακούσουμε. Πριν από εμάς, υπήρξε μια δύσκολη περίοδος. Κατάλαβα τις ανησυχίες, του Πατριάρχη καθώς και του συνόλου της Εκκλησίας" - δήλωσε ο Πρόεδρος της Σερβίας.
Σε άλλο σημείο ο Πρόεδρος Βούτσιτς, ανέφερε ότι ενημέρωσε την Εκκλησία της Σερβίας για όλα, και άκουσε με προσοχή τις ανησυχίες τους.
"Ευχαριστώ τον Πατριάρχη Ειρηναίο, τους Επισκόπους, τον Ντόντικ ο οποίος ήταν πολύ ειλικρινής απόψε. Θα συνεχίσουμε να εργαζόμαστε προς το καλύτερο συμφέρον του λαού μας, και πιστεύω ότι προσβλέπουμε σε μελλοντική επιτυχία" - τόνισε κλείνοντας ο Σέρβος Πρόεδρος.

romfea.gr Αιμίλιος Πολυγένης
Извор: према http://www.rts.rs/
Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве примио у згради Патријаршије председника Републике Србије г. Александра Вучића и председавајућег Председништва БиХ г. Милорада Додика (фотогалерија)
Лидери српског народа у Патријаршији
"Председник Вучић се јуначки бори за Србију, Косово и Метохију и све што је везано за српско име", рекао је патријарх Иринеј после седнице редовног годишњег заседања Светог Аархијерејског Сабора Српске Православне Цркве, одржане 13. маја 2019. године. Патријарх је истакао да је то не само његов лични став, већ и став Сабора наше Цркве.
Патријарх је такође рекао да је у разговору констатовано да је стање на Косову и Метохији врло тешко и да је веома неизвесно како ће се пронаћи решење за питање Косова и Метохије.
Наша љубав према Косову и Метохији је велика, истакао је Патријарх, али је ситуација налик на пословицу која каже: "Желим ти, ћерко, да те царев син узме, али други играју око куће..."
"Борићемо се и нећемо посустати у одбрани Косова. Колико ћемо успети? Надамо се у Бога и историју и помоћ пријатеља да ћемо нешто успети. Колико - остаје да видимо, зависно од ситуације у свету и оних који подржавају нас и другу страну", рекао је Патријарх новинарима.
Битно је, каже, да имамо разумевање и оно што видимо то је да се наш председник јуначки бори и за Србију и за Косово и Метохију и за све оно што је везано за српско име.
"Не сумњамо у његове добре намере и труд који видимо", нагласио је Патријарх.
Истакао је да се диви енергији Вучића и да наш председник води јако тешке разговоре.
"Дивим се и молим се Богу да му да снаге и мудрости да обави улогу председника државе на најбољи и најкориснији начин", рекао је Његова Светост патријарх Иринеј и на питање да ли је то његов став, прецизирао да је то и његов и став Сабора Српске Православне Цркве.
"Два и по сата смо разговарали са нашим драгим председником о проблему нашег народа и Цркве", рекао је Патријарх.
Највише пажње смо посветили, истиче Патријарх, разговорима око Косова и Метохије и констатовали да је стање врло тешко на Косову и Метохији и да је, с обзиром на прилике, неизвесно врло како ће се наћи решење за питање Косова и Метохије.
У разговорима у Патријаршији учествовао је и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик.
Додик је изјавио да је разговор Александра Вучића са Патријархом и владикама Српске Православне Цркве од значаја, јер, истиче, без заједничког става свих важних фактора у Србији и свих Срба не може да се реши ниједно важно државно и национално питање.
"Подељеност око тога како решити неко важно питање, попут Косова и Метохије свакако смањује шансе да то буде у прилог добрих решења која очекујемо", рекао је Додик.
Додик је оценио да треба бити рационалн и реалан, те додао да је то оно што се данас први пут чуло и говорило и о разним могућностима за евентуално решење...
"Без заједничког става свих важних фактора у Србији и свих Срба у целини не може да се реши ниједно важно државно и национално питање", подвукао је Додик.
Он је захавлио патријарху Иринеју на позиву да учествује у заседању Сабора, који је прилика да се најотвореније раговара о свим питањима државне и националне политике, у чему Црква има значајну улогу.
Додик је пренео да је разговор био отворен и да није било "никаквих скривених ни тема ни одговора, нити је шта остало скривено", већ је био озбиљан разговор, у којем је, каже, њему било нешто лакше него председнику Србије.
"Видео сам искреност у дискусијама свих, а приступ који је Вучић показао на отворене теме био је веома јасан и није оставио дилеме, као што ни закључци нису оставили никакве дилеме", рекао је Додик.
После разговора са Патријархом и владикама на седници Сабора Српске Православне Цркве, председник Вучић је истакао да је његово да настави да се бори, да извуче максимум од свега што може да добије за српски народ, уз чување мира и стабилности, али без пристајања на уцене и давања оног што није наше право да дамо, нити смемо да дамо.
Вучић је пренео да је током састанка који је трајао два и по сата, изнео велику бригу за наш народ на Косову и Метохији, говорио отворено и искрено о свему што тишти наш народ, одговарао на питања и примебде.
"Чини ми се да смо се добро разумели, да је важно да разумемо наше различитости, али да поштујемо једне друге и да верујемо да радимо у најбољем интересу за нашу отаџбину. Говорили смо и о односима Српске и Србије, о добрим односима, јединственом буквару за српски етнички простор, меморијалном центру у Јасеновцу, као и о важној ствари, да у Србији, а слично је и на српским етничким просторима, изгубимо 104 човека дневно, јер више умре него што се роди. Нас је сваког дана мање за 104 човека, и то су свари на којима морамо да радимо", објаснио је он.
Указао је на то да је после отворене дискусије са појединим епископима успео да оствари рационалан и нормалан однос.
"Говорио сам отворено, искрено, упозоравајући на, а и неке владике су то дорбо приметиле, да некада нисмо били у пуном сагласју са реалношћу и да нас је то скупо коштало. Не бих да нам се сличне ствари догађају, као у не тако далекој прошлости", рекао је он и изразио уверење у плодотворност састанка.
Подвукао је да, за разлику од неких, сматра да је Црква важан друштвени чинилац који има право на своје ставове, а који не морају да буду исти као ставови државе.
Црква је, подсетио је, помагала на свим територијама где је српски народ био угрожен, посебно на Косову и Метохији.
"Пред нама је тежак период. Изнео сам све своје бриге. Мислим да је Патријарх одлично разумео, као што сам ја разумем његову бригу и муке, да неко мора да доноси не тако лаке овоземаљске одлуке. Неко од владика је рекао- 'шта год да урадиш, бићеш увек некоме крив'. Ја сам то одлично разумео", пренео је Вучић.
Навео је да је обавестио Сабор о свим разговорима и преговорима, као што је и Црква њега обавестила о свим својим бригама и ставовима.
"Хвала Његовој Светости, који је показао огромну одговорност за развој и напредак српског друштва. Хвала и Милораду Додику који је добро разумео, а није морао, јер је могао лако да скупља само политичке поене на Сабору. Био је веома коректан и искрен, добро је разумео државну позицију Србије", указао је Вучић.
Вучић је најавио да ће наставити да ради у најбољем инетресу народа на Косову и Метохији и државе у целини.
Изразио је уверење да ћемо моћи у будућности да се радујемо новим економским успесима, отварањима фабрика, да више то буде више тема, а не ова стратешка питања.
Лидери српског народа у Патријаршији
Лидери српског народа у Патријаршији
Лидери српског народа у Патријаршији
Лидери српског народа у Патријаршији

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Oι απόψεις του ιστολογίου μπορεί να μη συμπίπτουν με τα περιεχόμενα του άρθρου

Η φωτογραφία μου
Για επικοινωνία : Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: aktinesblogspot@gmail.com